top of page
  • Yazarın fotoğrafıNova Veteriner

Bebekli Evde Hayvan Olur Mu?

Güncelleme tarihi: 2 Eyl 2021


Çok da güzel olur ! :) Evinizde ki evcil dostunuzun rutin bakım, aşılama, antiparaziter tedavisini düzenli yaptırıyorsanız korkmayın! Etrafınızda bebeğinizi sevmeye çalışan çoğu insandan temizlerdir onlar. Bebek gelince size birer yardımcı olurlar. Ayrıca bebeğinizin sağlığını da olumlu etkilerler. Bunlar bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Alberta Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre 2009-2012 yıllarında doğan çocuklar üzerinde kedi/köpekle yaşayanlar ve yaşamayanlar olarak ikiye ayrılmış bir test yapıldı;


Testin içerisinde haftalık olarak çocukların sağlık durumlarındaki değişiklikler ve ne kadar antibiyotik kullandıkları gibi bilgiler tutuldu. Araştırmanın sonucunda kedilerle ve köpeklerle büyüyen çocukların diğer çocuklara göre daha sağlıklı olduğu birçok açıdan kanıtlandı.

· Burun akıntısı ve soğuk algınlığına yakalanma riski daha düşük oluyor.

· Alerji olma ihtimali minimuma iniyor.

· Köpeklerle birlikte yaşayan bebekler diğer bebeklere göre %29 daha az antibiyotik kullanıyor.

· Köpekler bağırsak florasındaki iyi bakterileri destekliyor. Böylece bağışıklığın temeli baştan kuruluyor.

· Mutluluk hormonunun bile %5 beyin, %95 bağırsakta üretildiği gerçeğiyle birlikte köpeklerle yaşayan çocuklar daha mutlu ve sağlıklı bir kişiliğe sahip oluyor.

· Hayvanların çocuk sağlığındaki faydaları daha anne karnındayken etkisini göstermeye başlıyor.

· Olası mikroplara karşı çocuk en erken yaşta buna bağışıklık kazandığı için daha güçlü bir bedene sahip olduğu da öne sürülen sebepler arasında.

· Özellikle tüylü hayvanlar için yapılan bu araştırmada kedilerin çocuğun sağlığına katkısı yadsınamaz fakat köpeklerin oranı bir tık daha fazla durumda.

Ben 10 yaşındayken ailemize katılan köpeğimiz "can" ile büyümüş bir çocuk olarak, bu hissi , mutluluğu yaşamayan birine anlatabilmem mümkün değil. Siz yalnızca izin verin. Bırakın beraber büyüsünler, aralarında ki bağı gözlerinizle görün. Lütfen hamileliğinizde ve ya bebeğiniz dünyaya geldiğinde evcil dostunuzu terk etmeyin.

85 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page