top of page
  • Yazarın fotoğrafıNova Veteriner

Neden Kaliteli ve Tahıllı Mama Yemeliler ?

Güncelleme tarihi: 2 Eyl 2021

Nova Veteriner Kliniği olarak kedi köpekler için neden kaliteli ve tahıllı mamaları öneriyoruz?


Çoğu hayvan sahibi ne yazık ki fiyatına ve yenebilirlik derecesine göre mama seçmektedir. Çoğunlukla tercih edilen "market" mamalarıdır. Hayvanlarınızın bu mamaları iştahla yemesi bu mamaların sağlıklı ve dengeli mama olduğunu göstermez. İçerisinde protein kaynağı olarak "yan ürünler" vardır. Sıklıkla sakatat, et ve kemik unu kullanılır. Çok fazla katkı maddesi vardır ve yağ oranı, lezzeti çok yüksektir. Kedi ve köpeğiniz yağlanarak kilo alır, beslenmez. Çok fazla tüy döker ve çok dışkı yapar. Oysa ki kaliteli mamalar parça etten üretilir, yan ürün içermez. Sadece kaliteli kuru mama yedirirseniz(ev yiyecekleri vermeden) kedi-köpeğinizin tüy dökülmesi azalır, diş taşı oluşma süreci uzar, dışkı miktarı azalır. Kaliteli beslenme ve koruyucu hekimlik sayesinde artık 5-7 yıl olan yaşam süreleri 15-20 yıla kadar uzamıştır..


Mamalar hakkında başka bir tartışma ise tahılsız mamalardır. Klinik olarak tahılsız mamaları önermemekteyiz. "Kedi-köpekler etoburdur tahılları sindiremezler" teorisi artık geçersizdir. Tahılların hayvanlar için sindirilebilir olduğu ve yararları ispatlanmıştır. Tahılsız mama tüketen hayvanlar da zaman içerisinde sindirim sistemi rahatsızlıkları, böbrek yetmezlikleri ve deri problemleriyle karşılaşmaktayız. Tahılsız mamalar köpekler için daha zararlıdır ve özel nedenlerle gerek duyulmadıkça yedirilmemelidir. İçerisinde bir köpeğin değerlendirebileceğinden çok daha fazla protein bulunan, buna rağmen hiç tahıl bulunmayan mamalar yerine protein düzeyi kabul edilebilir bir düzeye indirilmeli ve daha verimli değerlendirilebilmesi için tahıl içermelidir.


Sıklıkla duyduğumuz "tahıl alerjisi" aslında en az görülen alerji türlerinden biridir. Gıda alerjisi hakkında yapılan bir çalışmada 56 kediden yalnızca 4 tanesinde tahıl alerjisi saptandı. 45 kedi sığır, süt veya balık ilişkili alerjilerden muzdaripdi.


Köpeklerde tahılsız beslenme hakkında yayınlanan yabancı bir literatürü sizler için paylaşıyoruz.


Ticari köpek maması endüstrisi 150 yıllık bir geçmişe sahiptir (Dog Food Advisor, 2014). Mama üreticileri hayvan sahiplerine kuru mamayı sadece paketten tabağa dökme veya bir kutu konserveyi açma gibi ilave bir gıda yada takviye gerektirmeyen kolay bir besleme şekli sunar. Ancak hayvan sahipleri mamanın içeriğindeki maddeleri bilmemektedir. Hayvan sahipleri köpek maması firmalarının kaliteli ham madde kullandığına inanmaktadır ancak bazen, hayvanlarının hayatı pahasına, bunun doğru olmadığını öğrenmektedir. Geçtiğimiz 50 yılda köpek hastalıkları %80 oranında artış gösterdi ve araştırmalar işlenmiş gıdaların bundan sorumlu olabileceğini ortaya koyuyor. Bu artıştan dolayı hayvan sahipleri köpeklerini daha sağlıklı şekilde beslemeye çalışıyorlar (Heffernan, 2011). Ancak hayvan sahipleri ambalaj ve etikete (glutensiz, tahılsız vb) gereğinden fazla önem gösteriyorlar. Köpekleri tahıllı mama ile beslemenin sağlıklı olup olmadığıyla ilgili çok fazla tartışma mevcut. Bazı insanlar bunun sağlıksız olduğu görüşündeyken diğerleri gereklilik olduğunu öne sürüyor.


Canis lupus familiaris olarak adlandırılan köpeğin atası gri kurttur ve karnivor olarak sınıflandırılmıştır (dictionary.com, 2014). Yaygın bilinenin aksine köpek gerçek bir karnivor değil tarafsız omnivordur. Ayrıca aldıkları gıdayı modifiye edebilir veya taurin ve vitamin A'yı kendileri sentezleyebilirler. Sivri dişleri ve ete duydukları açlıkla karnivor, karbonhidratı parçalayabilen sindirim sistemiyle de omnivor özellik gösterirler. Kediler bitkisel gıdalardan bunları sentezleyemedikleri için esansiyel yağ asidi olan araşidonik asit ile birlikte yemlerine dışardan ilave edilmesi gerekir (Stokes, 2011) Tahıllar enerji kaynağıdır. Tahıl dendiğinde yeşil yemlerin tohumları (veya taneleri) akla gelir. Buğday, arpa, mısır, ve pirinç bunlara örnektir (McNamara, 2006, syf 128). Tane olarak da bilinen bu tohumlar yüksek oranda nişasta ve nispeten düşük protein içerir. Tahıllar ayrıca düşük kalsiyum ve değişen oranda diğer vitamin ve mineralleri de içerir. Amilaz pankreasta üretilen ve ince bağırsaklarda nişastayı sindiren bir enzimdir (Mobley et al, 2013). İnce bağırsakta ki bu enzimin varlığından ötürü köpekler mama içerisinde ki pişmiş nişastayı sindirebilirler (Schlotthauer, 1941) .

TAHILIN ETKİLERİ


Tahılın köpeklerin hem genel sağlığı hem de spesifik hastalıklar üzerine etkisini inceleyen araştırmalar mevcuttur. Buradaki en büyük odak noktası böbreklerdir çünkü yüksek proteinli ve tahılsız veya az tahıllı beslenme azotemi ve üremiye neden olabilmektedir. Azotemi ve üremi, vücuda sürekli ve gereğinden fazla alınan gıda kaynaklı protein metabolitleri ve vücudun kendi protein üretiminin azalmasından kaynaklanır (Polzin,2013). Hem üremi hem de azotemi aşırı protein ve aminoasit yükü nedeniyle böbrekleri strese sokar, gıdayla alınan aşırı nitrojen böbreklerin sistemdeki üreyi atabilmek için daha çok çalışmasına neden olur. Bu durum kalıcı böbrek hasarıyla sonuçlanabilir (Polzin,2013)

Tahılın köpek sindirim sisteminde pek çok faydası olduğu görülmektedir (özellikle böbrek hastası köpeklerin sindirim sağlığının düzeltilmesinde) (Hill, 2012). Fermente olabilen lif kolon bakterilerinin çoğalmasını destekler ancak bakterilerin gelişmesi için amonyum nitrojen gereksinimi de vardır (Hill, 2012). Araştırmalar diyete tahıl ilave etmenin kan üresinin kolondaki bakteriyel gelişme için daha verimli kullanıldığını göstermektedir (Hill, 2012). Buradaki hipotez belli düzeyde protein ve düşük düzeyde tahıl içeren bir torba mamanın hayvan için daha sağlıklı olduğu, dolayısıyla bir köpeğin diyetinde tahıl bulunması gerektiği yönündedir.


SONUÇ

Bir köpeğe yüksek protein ve yağlı bir diyet uygulamanın sistemdeki üreyi atamamaktan dolayı şekillenen böbrek harabiyeti gibi uzun vadeli etkileri olabilir. Tahılsız mamalar köpekler için daha zararlıdır ve özel nedenlerle gerek duyulmadıkça yedirilmemelidir. İçerisinde bir köpeğin değerlendirebileceğinden çok daha fazla protein bulunan, buna rağmen hiç tahıl bulunmayan mamalar yerine protein düzeyi kabul edilebilir bir düzeye indirilmeli ve daha verimli değerlendirilebilmesi için tahıl içermelidir. X şirketi hayvan sahiplerini şu anda köpeklerine yedirdikleri mamanın uygun olmadığına çünkü köpeklerinin "vahşi içgüdülerini" karşılamaları gerektiğine inandırmak istedi. Pazarlamacılar belirlenmiş kriterler çerçevesinde besin içeren bir mama yapmak yerine hayvan sahiplerini etkileyerek kendi ürünlerini almaya teşvik edecek şekilde taktik geliştiriyor. Hayvan sahiplerinin köpeklerinin kurt ruhunu tatmin etmeleri gerektiği, çünkü onların atalarından farksız olduğu söyleniyor (Wright, 2013)(Bu mama incelendiğinde %40 ham protein, %21 ham yağ içerdiği görülüyor) (Dog Food Advisor, 2014).

İçeriğindeki protein ve yağ oranı aktivite düzeyi ne olursa olsun herhangi bir yetişkin köpek için çok yüksek olmasına rağmen şirket "tıpkı atalarının bir zamanlar yediği gibi yüksek proteinle besleyin" diye belirtiyor (Wright, 2013). Aksinin doğru olduğu bilinmesine rağmen hayvan sahiplerini yüksek proteinin köpek için daha iyi olduğuna inandırmaya çalışıyor. Bu yüzden hayvan sahibi etiketleri dikkatlice okumalı ve hayvanın ihtiyacına yönelik (gebe, emziren, yavru, kilolu, yüksek veya düşük aktiviteli) olarak değerlendirmeli ve kendisine aktarılan bilgiye hemen inanmayıp sorgulamalıdır.Lütfen mamaların çekici ambalajlarına, üzerinde yazan"profesyonel" vb ibarelere ya da reklamlarına kanmayın.


5.453 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

1 則留言


Neseli Kanal
Neseli Kanal
2021年4月15日

Siz içerik olarak hangi mamaları

按讚
bottom of page